Analizë e plotë në çdo zgjedhje

NJU JORK – Raundi i parë i draftit të NBA-së 2022 paraqiti disa surpriza, duke përfshirë Orlando Magic që zgjodhi Paolo Banchero të Dukës me zgjedhjen nr. 1 në përgjithësi, por kryesisht shkoi në formën e lojtarëve më të mirë të disponueshëm në këtë klasë. Këtu janë reagimet tona të menjëhershme dhe notat për çdo zgjedhje në raundin e parë.

1. Orlando Magic: Paolo Banchero, PF, Duka

Banchero nuk është aq i shkathët dhe i mungon shpejtësia anësore që kanë Jabari Smith dhe Chet Holmgren, por ai ka trupin më të gatshëm për NBA me 6-këmbë-10 dhe 250 paund. Sulmuesi Duka mund të futet menjëherë në prizë së bashku me Wendell Carter Jr. për disa përmasa të shtuara dhe ndihet rehat duke filluar sulmin si mbajtës kryesor i topit të gjuajtjeve të humbura. Gradë: A-

Holmgren në pjesën e përparme me Aleksej Pokusewski 7-këmbë do të jetë një pamje. Menaxheri i përgjithshëm Sam Presti e di se çfarë po bën dhe ndërkohë që Holmgren është një perspektivë e lëkundur, ai ia vlen të rrezikohet me anën e tij pozitive. Gradë: A

3. Houston Rockets: Jabari Smith Jr., PF, Auburn

Houston shënoi golin e madh në uljen e Smith. Ai është i madhi më i gjithanshëm në krye të draftit dhe do të përshtatet mirë me Jalen Inexperienced dhe Kevin Porter Jr. Smith që nuk funksionuan për Rockets përpara draftit. Ai është një pickup i madh për Rockets si një opsion brenda-jashtë dhe një lojtar që mund të mbrojë pozicionet 1 deri në 5. Gradë: A+

Ishte e qartë se Mbretërit po vinin në pah Murray në fillim të javës. Ai pati një stërvitje të fortë me ta që çoi në draft dhe është një pjesë e bukur plotësuese për Davion Mitchell dhe De’Aaron Fox. Mbretërit nuk kanë pasur shumë fats në hartimin e lojtarëve të mëdhenj, por roli hibrid i Murray për të shkëputur krahun në shtyllë do të sjellë shkathtësi në fushën e përparme. Gradë: A

Rënia e Ivey në numrin 5 është skenari më i mirë për Pistons. Ivey në pjesën e pasme me ish-zgjedhjen nr. 1, Cade Cunningham është një kombinim i fortë dhe për të cilin tifozët e Pistons duhet të jenë të emocionuar. Me mënyrën se si Cunningham mund të krijojë jashtë driblimit dhe përfundimet e shkëlqyera të Ivey rreth buzës, ky është një dyshe argëtuese dhe e talentuar që vjen në Detroit. Gradë: A+

6. Indiana Pacers: Bennedict Mathurin, SG, Arizona

Mathurin është një roje i cili mund të ndikojë në fundin sulmues të fushës me lojën dhe shkathtësinë e tij. Ai nuk është gjuajtësi më i mirë me 3 pikë në draft, por ai ka një lirim të lartë dhe mund të gjuajë dhe të kalojë mbrojtjen me kornizën e tij prej 6 këmbësh. Ai është një shtesë e shkëlqyer dytësore për Tyrese Haliburton dhe Malcolm Brogdon. Gradë: B-

Sharpe është pikëpyetja më e madhe e draftit dhe do t’i duhet kohë shtesë për t’u përshtatur me ritmin dhe hapësirën e NBA-së pasi nuk ka regjistruar asnjë minutë në Kentaki. Nëse Path Blazers janë të durueshëm, Sharpe mund të ketë përfunduar në situatën perfekte duke luajtur së bashku me Damian Lillard dhe Anfernee Simons në fushën e pasme. Gradë: B

Daniels u rrit 2 inç, duke arritur 6-këmbë-8 deri në fund të sezonit të G League. Ai mund të shtojë një madhësi shumë të nevojshme për Pelicans si mbajtës kryesor i topit në njësinë e dytë ose në pozicionin e krahut me rrotullimin fillestar. Gradë: B+

Një mbrojtës dinamik, Sochan mund të ruajë çdo pozicion në fushë me gjatësinë dhe atletizmin e tij. Ai ende ka nevojë për zhvillim në anën sulmuese të topit, por do të shohë minutat e hershme jashtë pankinës për këtë ekip të Spurs. Gradë: A-

Davis është një nga rojet më të besueshme në këtë draft, me mesatarisht afro 20 pikë dhe vetëm dy kthesa për lojë gjatë sezonit të tij të dytë në Wisconsin. Magjistarët më në fund po marrin ndihmë për Bradley Beal në fushën e pasme dhe Davis mund të jetë opsioni dytësor i shënimit në fund të orës së goditjes. Gradë: A-

Dieng u përmirësua jashtëzakonisht gjatë sezonit të tij me NZ Breakers në Ligën Kombëtare të Basketbollit të Australisë. Ai është ende një perspektivë shumë e papërpunuar, kështu që Thunder do të duhet të jetë i durueshëm me zhvillimin e tij. Në një ose dy sezone, Dieng do të jetë një krah shumë produktiv me madhësi të madhe në 6-këmbë-10. Gradë: C

Williams ishte ngritësi më i madh pas kombinimit të draftit të NBA-së dhe sjell njëfarë madhësie në krah me kornizën e tij 6 këmbë-7 dhe hapjen e krahëve 7-këmbë-2. Williams është pak më i madh në moshën 21-vjeçare, por ka përvojën të hidhet menjëherë në rotacion. Gradë: A

13. Detroit Pistons (nëpërmjet tregtisë): Jalen Duren, C, Memphis

Duren është një nga lojtarët më të rinj në këtë klasë draft, por ka shumë avantazhe me kornizën e tij tashmë të ndërtuar në 6-këmbë-10, 250 paund. Duren siguron një prani të menjëhershme në korsi. Gradë: A+

Cavs kanë nevojë për ndihmë në krah me gjuajtje me 3 pikë dhe Agbaji e përmbush bukur këtë rol. Ai testoi ujërat e NBA-së edhe dy herë të tjera dhe u shpagua në një mënyrë të madhe. Ai e ka vendosur veten më shumë si një djalë i besueshëm 3-dhe-D, ka punuar në trupin e tij dhe ka udhëhequr Jayhawks në një kampionat kombëtar. Agbaji është një djalë që Cavs mund të futet menjëherë me përvojën e tij dhe aftësitë elitare në krah. Gradë: A

Hornets kanë nevojë për ndihmë në pjesën e përparme dhe Williams ishte një nga mbrojtësit më të mirë të buzëve në vend sezonin e kaluar. Williams qëndron në 7-këmbë-2 dhe ka një hapje mbresëlënëse krahësh 7-5. Ai ka një kornizë të shkëlqyer në të cilën mund të rritet ende dhe ka shumë gjëra pozitive për këtë qendër të re. Gradë: A

16. Atlanta Hawks: AJ Griffin, F, Duka

Griffin është përkufizimi i basketbollit pa pozicione. Ai mund të lëvizë midis pikave të shumta me kornizën e tij prej 6 këmbësh, 230 kilogramësh. Griffin pati pjesën e tij të duhur të lëndimeve gjatë karrierës së tij të re, kështu që ai është një kumar kaq i lartë në draft. Nëse ai mund të qëndrojë i shëndetshëm, ai mund të jetë një pjesë e munguar për këtë ekip të Hawks. Gradë: B+

Eason është një nga vrapuesit më të mirë të krahëve në këtë klasë drafti dhe është i specializuar në blloqet e gjuajtjes, duke sfiduar rojet në buzë dhe madje duke rënë poshtë me hapjen e krahëve prej 7 këmbësh për të ruajtur sulmuesit me forcë. Ai është një krah i ashpër, atletik, i cili pëlqen të luajë mbi buzë dhe do t’i shtojë emocionet këtij ekipi tashmë të ri, me ritëm të shpejtë të Rockets. Gradë: A

18. Chicago Bulls: Dalen Terry, G, Arizona

Terry zgjodhi të qëndrojë në draft, duke befasuar shumë skautistë. Pikëpamja e tij është e qartë. Ai është një krah i gjatë, atletik në 6-këmbë-7 dhe është një lojtar që mund të jetë me ndikim në listën e Bulls pas një ose dy vitesh zhvillimi. Bulls morën një zgjedhje të shkëlqyer në raundin e dytë vitin e kaluar me Ayo Dosunmu dhe Terry mund të hyjë së bashku me Dosunmu në njësinë e dytë. Gradë: B+

19. Memphis Grizzlies: Jake LaRavia, G/F, Wake Forrest

LaRavia është një lojtar me position solide dhe mund të luajë në fazën e katërt dhe ka të gjitha mjetet për të qenë një lojtar strong në NBA. Grizzlies kanë një listë të caktuar dhe morën një krah të sigurt dhe të besueshëm në LaRavia. Gradë: B

20. San Antonio Spurs: Malaki Branham, G, Shteti i Ohajos

Branham ka një madhësi të madhe në 6-këmbë-5 dhe ishte lojtari më i përmirësuar nga fillimi i sezonit të kolegjit deri në fund. Ai kishte mesatarisht 13.7 pikë, dy asistime dhe vetëm 1.7 përmbysje për lojë. Prisni që Branham të jetë në grupin dytësor jashtë pankinës për të filluar sezonin, por me madhësinë e tij dhe mënyrën se si e sheh dyshemenë, Branham mund të shihte disa minuta më herët me njësinë fillestare. Gradë: A

21. Denver Nuggets: Christian Braun, G, Kansas

Braun ishte një pjesë integrale në kampionatin e Kansasit sezonin e kaluar. Ai është më shumë se një gjuajtës me 3 pikë dhe ka dëshmuar se ka atletizmin për të qenë një roje efektive e NBA-së. Gradë: C-

Kessler ishte bllokuesi kryesor i goditjeve në basketbollin e kolegjit këtë sezon të kaluar dhe lëviz mirë me kornizën e tij prej 7 këmbësh. Cavs pati sukses vitin e kaluar me Isaiah Mobley dhe Jarrett Allen në korsi, dhe Tm Connolly po bën një lëvizje të ngjashme në vitin e tij të parë si president i operacioneve të basketbollit në Minesota. Gradë: B

23. Memphis Grizzlies: David Roddy, PF, Shteti i Kolorados

Roddy lëviz më mirë për madhësinë e tij dhe ka një goditje të mirë nga jashtë për pozicionin e fuqisë përpara. Ai është një punëtor i palodhur që do të japë minuta të mira nga stoli pas Stephen Adams dhe Jaren Jackson Jr. Ai është një nga lojtarët më të vjetër në draft dhe do të sjellë energji të lartë në këtë skuadër të Grizzlies. Gradë: B-

24. Milwaukee Bucks: MarJon Beauchamp, G/F, G League Ignite

Një roje e shkëlqyer 3-dhe-D me madhësi të mirë në 6-këmbë-7. Beauchamp vazhdon të zhvillojë goditjen e tij me kërcim prej 3 pikësh dhe ka një avantazh të konsiderueshëm duke hyrë në ligë, pasi ka luajtur një sezon me ekipin G League Ignite. Gradë: B+

Klasa e draftit të NBA-së 2022 nga e majta në të djathtë: Blake Wesley, Walker Kessler, Jaden Hardy, Tari Eason, Jalen Williams, Jalen Duren, AJ Griffen, Dyson Daniels, Johnny Davis, Jabari Smith, Bennedict Mathurin, Chet Holmgren, Jaden Ivy, Paulo Banchero, Shaedon Sharpe, Jeremy Sochan, TyTy Washington, Keegan Murray, Ochai Agbaji, Ousmane Dieng, Malaki Branham, Mark Williams, Marjon Beauchamp, Nikola Jovic pozojnë për një grup në skenë në Barclays Heart në Brooklyn, Nju Jork, më 23 qershor 2022 (Tayfun Coskun/Agjencia Anadolu nëpërmjet Getty Photographs)

Wesley është i pari një dhe i bërë në historinë e Notre Dame dhe edhe pse ai ishte pak i paqëndrueshëm gjatë sezonit, ai ka përmirësuar kërcyesin e tij dhe ka shtuar nëntë kilogramë masë muskulore gjatë procesit para draftit. Wesley është një pasues i nënvlerësuar dhe ka kontroll të shkëlqyeshëm të trupit rreth buzës. Gradë: A

Moore Jr. testoi ujërat e NBA-së vitin e kaluar dhe zgjodhi të rikthehet për një sezon më shumë, duke punuar në trupin e tij dhe lëvizjet e këmbëve. U shpërblye shumë dhe ai ishte gjenerali i një skuadre shumë të mirë të Dukës. Moore Jr do ta mbajë atë udhëheqje në Minesota dhe duhet të jetë një rezervë e mirë. Gradë: B

27. Miami Warmth: Nikola Jovic, G/F, Mega Basket (Serbi)

Jovic është një gjuajtës i shkëlqyeshëm dhe ka goditur 13 tre pikë me kënd të drejtpërdrejtë gjatë ditës së tij profesionale në Çikago. Atij do t’i duhet pak punë për t’u përshtatur me ritmin e lojës së NBA-së dhe duhet të punojë në leximet e tij të zgjedhjes për t’u zhvilluar jashtë të qenit thjesht një gjuajtës i caktuar. Gradë: C

28. Golden State Warriors: Patrick Baldwin Jr., PF, Universiteti i Wisconsin-Milwaukee

Luftëtarët padyshim kanë luksin për të hartuar një lojtar këtu, ata mund të ruajnë dhe zhvillojnë. Baldwin Jr. duket si pjesë e një lojtari elitar të NBA-së me kornizën e tij prej 6 këmbësh 10. Ai trajton dhe gjuan topin si një roje, por ka shqetësime nëse ai mund të qëndrojë i shëndetshëm. Baldwin Jr. luajti vetëm 11 ndeshje sezonin e kaluar të kolegjit për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës dhe u rrënua me lëndime në shkollën e mesme. Përsëri, Warriors mund ta ruajnë dhe ta zhvillojnë atë, por është ende një zgjedhje e rrezikshme. Gradë: C-

29. Houston Rockets: TyTy Washington, G, Kentaki

Uashingtoni e luajti topin në Kentaki dhe u zhvillua më tej si një mbajtës dytësor i topit dhe është një nga lojtarët më të shpejtë në këtë draft. Gradë: B+

Watson nuk pa shumë minuta në një vit në UCLA pasi Mick Cronin ktheu pothuajse të gjithë ekipin e tij në Closing 4. Përmbysja e Watson është e pamohueshme si një roje 6-këmbë-8 dhe atij do t’i nevojiten një ose dy vite zhvillim përpara se të fillojë të shohë minuta rrotulluese të qëndrueshme. Gradë: C

Leave a Comment

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.