Si erdhën këtu kombëtarët?  Katër arsye pse ata kaluan nga kampionët e vitit 2019 në kampionët e vitit 2022

Si erdhën këtu kombëtarët? Katër arsye pse ata kaluan nga kampionët e vitit 2019 në kampionët e vitit 2022

Më pak se tre vjet më parë, Uashington Nationals ishin në krye të botës së bejsbollit. Ata përfunduan një vrapim të pamundur për të fituar kampionatin e Serisë Botërore 2019 pasi ishin a) 19-31 më 23 maj, b) dy vrapime në raundin e tetë të lojës Wild Card, c) poshtë dy vrapime në raundin e tetë të lojës NLDS 5, dhe d) rënie tre në dy ndeshje në Serinë Botërore. Shtetasit e 2019 refuzuan të vdisnin.

Ec përpara sot dhe Kombëtaret janë klubi i fundit që po shkon drejt sezonit të dytë radhazi me të paktën 95 humbje. Që nga fitimi i Serisë Botërore më pak se tre vjet më parë, Uashingtoni ka një përqindje fitoresh prej 0,388, që është një ritëm prej 99 humbjesh në një program prej 162 ndeshjesh. Vetëm Pittsburgh Pirates (.372) dhe Arizona Diamondbacks (.378) kanë përqindjet më të këqija të fitimeve që nga fillimi i sezonit 2020.

Ne nuk kemi parë një fitues të Serisë Botërore të përplaset kaq fort dhe kaq shpejt që nga ditët e vjetra të shitjes së zjarrit në Florida Marlins, dhe vetë Nationals mbajtën një shitje me zjarr këtë javë. Ata bënë atë që dukej e paimagjinueshme disa muaj më parë, dhe e tregtoi wunderkind Juan Soto në San Diego Padres për një paketë me pesë mundësi. Soto hodhi poshtë një zgjatje 15-vjeçare, 440 milionë dollarë disa javë më parë dhe me sa duket e shtyu ekipin të vepronte.

“Ai është një lojtar i gjeneratës. Ai është një individual i mrekullueshëm dhe një zotëri i vërtetë i lojës. Çfarë mund të thoni për Juan Soton që nuk është thënë tashmë?” GM i Kombëtares Mike Rizzo tha për MLB.com pas tregtisë. “… Nuk kishte asnjë dekret për ta shkëmbyer ose për të mos e tregtuar atë. Ishte punë si zakonisht. Pronësia më dha lirinë për të bërë një marrëveshje të mirë bejsbolli nëse e ndjeja se ishte një marrëveshje që ndryshon ekskluzivitetin, dhe doli që ne morëm një sipas dëshirës sonë dhe funksionoi. Faleminderit palës tjetër që e bëri të funksionojë.”

Soto është një nga vetëm 44 lojtarët në historinë e MLB që ka arritur shifrën 2400 at-shkopi përpara ditëlindjes së tij të 24-të, kështu që menjëherë kjo e vendos atë në një klub ekskluziv, dhe në mesin e atyre 44 lojtarëve ai renditet i dyti në përqindje në bazë pas Ted Williams dhe i katërti. në OPS+ pas Williams, Ty Cobb dhe Mike Trout. Ky nuk është vetëm një lojtar i ri i madh. Ky është një expertise brezash që bën gjëra që janë bërë rrallë.

Si shkojnë gjërat kaq keq, kaq shpejt, saqë më pak se tre vjet pas fitimit të Serisë Botërore, ju po këmbeni një ikonë të talentit të gjeneratës dhe ekskluzivitetit me dy sezone të tjera të kualifikimit për arbitrazh? Nëse Soto do të vinte në agjenci falas, OK, mund ta kuptoja, por ai ishte i lidhur me Nationals deri në vitin 2024. Organizata duhet të jetë në gjendje të vështirë për ta konsideruar tregtimin e këtij djali si lëvizjen më të mirë të mundshme.

Një skuadër nuk bie kaq larg, kaq shpejt pa shumë gabime. Këtu janë katër arsyet pse Kombëtaret kanë kaluar nga kampion i Serisë Botërore në ekipin e vendit të fundit (dhe duke u larguar nga Soto) në tre vjet.

1. Shumë expertise elitar jashtë derës

Kombëtaret fituan Serinë Botërore 2019 jo me thellësi, por me talente të nivelit të lartë që performuan në më të mirën e tyre. Soto dhe Anthony Rendon kryen ofendimin (me disa vrapime të përziera në kohë të Howie Kendrick në shtëpi) dhe treshja e Max Scherzer, Stephen Strasburg dhe Patrick Corbin kombinuan për të hedhur gati 60 për qind të ndeshjeve të ekipit pas sezonit. Ju supozohet të mbështeteni te yjet tuaj në tetor dhe asnjë kampion në kujtimet e fundit nuk u mbështet tek yjet e tyre sa Kombëtaret e 2019-ës.

I gjithë ai expertise elitar — ose, më saktë, performanca elitare — është zhdukur. Soto, Scherzer dhe Trea Turner u transferuan dhe Rendon u largua si agjent i lirë. Strasburgu dhe Corbin janë ende me Kombëtaret, por janë predha e vetes së tyre të vitit 2019. Strasburgu tregon se ky nuk ishte thjesht një drawback “të mbajë lojtarin”. Ai ishte elitë në 2019, tani nuk është. E njëjta gjë me Rendon. Pra, Kombëtaret po merrnin këto performanca të nivelit të lartë në 2019-ën që nuk janë më, ose sepse lojtari është larguar ose ka rënë.

Për ta thënë ndryshe, bërthama e kampionatit të Uashingtonit u bë shpejt më pak se kalibri i kampionatit. Largimi i menjëhershëm i lojtarit të lirë të Rendon dhe rënia e Strasburgut dhe Corbinit hoqën shumë ndikim nga lista. Pothuajse çdo vit dëgjojmë se skuadra që fiton Serinë Botërore ka potencialin të jetë një dinasti — kjo është rrallë e vërtetë, por ne e dëgjojmë atë — sepse ata kanë expertise të kontrollueshëm me ndikim. Ky nuk ishte rasti me listën që Nationals dolën atje në 2019. Mosha dhe agjencia falas e bënë të qartë se thelbi i tyre nuk do të qëndronte së bashku për shumë kohë.

2. Kontratat e agjentëve të lirë shkojnë në jug

Corbin dhe Strasburg u bashkuan për të postuar 10.6 WAR në 2019 dhe ky është vetëm sezoni i rregullt. Ata kanë qenë me vlerë minus 2.0 LUFTË në tre vjet që nga ajo kohë. Nationals fituan Serinë Botërore në vitin 1 të kontratës gjashtëvjeçare të Corbin, 140 milionë dollarë, kështu që nga perspektiva “flamujt fluturojnë përgjithmonë”, ia vlente. Megjithatë, ai është tani lojtari më i keq fillestar në bejsboll, dhe nëse jo për atë fitore të Serisë Botërore, Corbin do të zhytej si një nga nënshkrimet më të këqija të agjentëve të lirë në historinë e fundit të bejsbollit. (Dhe ai ende mundet.)

Strasburgu u emërua MVP i Serisë Botërore në vitin 2019, u largua nga katër vitet dhe 100 milionë dollarët e mbetura në kontratën e tij, më pas nënshkroi sërish me klubin për një marrëveshje të re shtatëvjeçare, prej 245 milionë dollarësh. Ishte kontrata më e pasur e pitching në historinë e bejsbollit në atë kohë. (Kjo zgjati për rreth 24 orë sepse Gerrit Cole nënshkroi kontratën e tij nëntëvjeçare, prej 324 milionë dollarësh ditën tjetër.) Lëndimet e kanë kufizuar Strasburgun në tetë starte joefektive që nga nënshkrimi i marrëveshjes së tij të re dhe është e paqartë se sa do të jetë në gjendje të bëjë kontribuojnë në të ardhmen. Ajo kontratë është një katastrofë totale.

Nuk janë vetëm kontratat e Corbin dhe Strasburg që shkuan në jug. Nationals ri-nënshkruan Kendrick për një marrëveshje njëvjeçare, 6.25 milionë dollarë pas Serisë Botërore dhe ai ishte një zëvendësues i nivelit DH në 2020. Ata rinënshkruan Daniel Hudson për një marrëveshje dyvjeçare, 11 milionë dollarë dhe morën 54 1/3 pjesë e cilësisë së lehtësuesit të mesëm përpara se ta tregtoni atë larg. Uashingtoni i dha Will Harris tre vjet dhe 24 milionë dollarë dhe ai ka hedhur 23 2/3 në këto tre vite, duke përfshirë asnjë në 2022. Jon Lester, Starlin Castro, Eric Thames, Brad Hand dhe madje edhe Nelson Cruz këtë vit janë nënshkrime të agjentëve të lirë që lënduar në mënyrë aktive ekipin.

Nënshkrimi më i mirë i agjentit të lirë të Uashingtonit që nga Seria Botërore 2019 është, me një milje, Kyle Schwarber. Ata i dhanë atij një vit dhe 10 milionë dollarë jashtë sezonit të kaluar, më pas siguruan 25 shtëpi në 72 ndeshje përpara se të lëndohej dhe të largohej sezonin e kaluar. Nënshkrimi i tyre i dytë më i mirë i agjentit të lirë që nga Seria Botërore 2019 është Josh Harrison, i cili fillimisht nënshkroi me klubin për një marrëveshje të ligës së vogël dhe u dha atyre një vijë të pjerrët .291/.363/.431 në 123 ndeshje që përfshinin dy sezone. Sa i përket historive të suksesit të agjentëve të lirë, kjo nuk është shumë.

Vite më parë, Ben Lindbergh bëri kërkimin dhe zbuloi se fituesit e Serive Botërore nënshkruajnë sërish agjentët e tyre të lirë me një normë më të lartë se ekipet e tjera, dhe kjo ka kuptim. Ka një komponent emocional në këto nënshkrime, plus që mund të jetë e lehtë të biesh në grackën “ne kemi formulën magjike” dhe të mendosh se duhet ta mbash grupin të bashkuar. Kombëtaret nuk ishin ndryshe. Ata ri-nënshkruan Strasburg, Kendrick, Hudson, Aníbal Sánchez dhe të tjerë në marrëveshje që nuk funksionuan fare. Dhe në krye të kësaj nënshkrimet e tyre të tjera (Harris, Lester, etj.) rezultuan kryesisht të kundërta. Përpjekjet e Uashingtonit për të plotësuar atë që kishte mbetur nga thelbi i tyre funksionuan shumë keq.

3. Nuk mjaftojnë kamionçina ‘stealth’

headshot-imazh

Kush është Chris Taylor i Uashingtonit? Clay Holmes e tyre? A është 35-vjeçari Paolo Espino dhe ERA e tij 4.10 në 182 gara 1/3 e swingman tre vitet e fundit? Kombëtaret nuk kanë një tip Taylor/Holmes dhe zbulimi i gurëve të çmuar të fshehur është një temë e zakonshme në mesin e ekipeve më të mira të bejsbollit. Ekipet më të mira ndërtojnë listën e tyre në çdo rrugë të mundshme. Drafti, tregtia, agjencia falas, heqjet dorë dhe vjedhja e lojtarëve të nënvlerësuar larg organizatave të tjera. Kombëtares i mungon ajo pjesë e fundit.

Në skemën e madhe të gjërave, kjo është fasule të vogla. Kombëtaret nuk ishin një apo dy kamionçinë vjedhurazi larg qëndrimit në garë dhe mbajtjes së Sotos. Megjithatë flet për një drawback më të madh. Departamenti i Kërkimit dhe Zhvillimit të Uashingtonit mbetet prapa ekipeve elitare të sportit. Prova është në fushë. Shumë lëvizje nuk po funksionojnë dhe ato rrallëherë gërmojnë ata që bëjnë dallime të papritura. Nuk ka pickups vjedhurazi është simptomë. Një grup R&D që nuk është në të njëjtin nivel me më të mirët e ligës është sëmundja.

4. Zhvillimi i dobët i lojtarëve

headshot-imazh

Ky është problemi i vetëm më i madh për kombëtaret tani. Sistemi i tyre i fermave thjesht nuk ka prodhuar expertise të mjaftueshëm për të mbajtur një pretendent pas sezonit, dhe kjo po thotë diçka për një organizatë që nxori Soton jo shumë kohë më parë. Amerika e bejsbollit e renditi sistemin e fermave të Uashingtonit në vendin e 26-të në bejsboll këtë pranverë. Ata ishin të 30-të vitin e kaluar, të 28-at në 2020-ën dhe të 24-të në 2019. Kaloni kaq shumë vite afër fundit të renditjes dhe do të paguani një çmim në një second.

Amerika e bejsbollit e renditi sistemin e Uashingtonit në vendin e 12-të në bejsboll në vitin 2018, një vit para se të fitonin Serinë Botërore. Është hera e fundit që ata renditen në gjysmën e parë të ligës. Shikoni pesë perspektivat e tyre kryesore atë vit:

  1. E Victor Robles: Fushues startues në qendër në ekipin e Serisë Botërore 2019, por që atëherë një sulmues .217/.300/.308. Robles duket se ka rënë në favor të organizatës.
  2. E Juan Soto: Lojtar i pabesueshëm. Ju mund të kaloni një jetë të tërë duke ndjekur perspektivat dhe ende nuk mund ta shihni kurrë ekipin tuaj të preferuar të prodhojë një lojtar kaq të mirë.
  3. RHP Erick Fedde: Ish-zgjedhja e raundit të parë nuk luajti në sezonin pasardhës të 2019-ës dhe ka një karrierë 5.19 ERA, duke përfshirë një ERA 5.08 në 276 1/3 inning që nga titulli i Serisë Phrase.
  4. NËSE Carter Kieboom: Një tjetër ish-zgjedhje e raundit të parë. Kieboom piu një filxhan kafe në 2019 dhe është një lojtar i karrierës .197/.304/.285 në ligat e mëdha. Ashtu si Robles, ai duket se është jashtë favorit.
  5. LHP Seth Romero: Një tjetër zgjedhje e raundit të parë. Ai ka bërë 85 ndeshje 2/3 në pjesë të pesë sezoneve të profesionit dhe nuk ka luajtur këtë vit për shkak të dëmtimit.

Soto është një histori suksesi një herë në një brez dhe Robles ka kontribuar në një titull të Serisë Botërore. Përveç këtyre dy, sistemi i fermave ka prodhuar shumë pak vitet e fundit. Katër lojtarë në listën aktive të Uashingtonit fillimisht nënshkruan me skuadrën si amatorë dhe dolën përmes sistemit: Robles, kapësi rezervë Tres Barrera, portieri i shkurtër Luis García dhe lojtari i jashtëm Yadiel Hernandez. García, nr. 6 në atë listë të 2018-ës, është i vetmi me një shans realist për të qenë në ekipin e ardhshëm pretendent të Uashingtonit.

Ky është një drawback i madh! Dhe a nuk është të paktën pak në lidhje me kombëtaret që tregtuan Soton për perspektivë? Sa të sigurt jeni që ata mund të përfitojnë sa më shumë nga CJ Abrams, MacKenzie Gore, et al? Ata ia dolën mirë me Soton, dhe Turner dhe Bryce Harper para tij, kështu që Nationals kanë pasur sukses me talentin e vërtetë elitar. Ndoshta djemtë që morën në tregtinë e Sotos do të dalin jashtë dhe Uashingtoni do të jetë aty ku duan të jenë pas 2-3 vjetësh. Thënë kështu, rekordi i tyre i zhvillimit të lojtarëve garanton të qenit skeptik.


Pra, ku shkojnë më pas Kombëtaret tani që Soto është tregtuar? Epo, ata do të shkojnë te një pronar i ri, ne e dimë kaq shumë. Ekipi është në shitje dhe ne nuk do të dimë drejtimin e ekskluzivitetit derisa ato të shiten. A e miraton grupi i ri i pronësisë një rindërtim të gjatë shumëvjeçar? Ata mund të mos kenë zgjidhje. A duan ata të bëjnë një përpjekje për të luftuar për një vend të zgjatur pas sezonit në 2023? Mund të tingëllojë e çmendur por nuk është. Shikoni çfarë provuan Padres në 2015. Gjithçka është një mister derisa pronari i ri të marrë përsipër.

Ne e dimë këtë shumë: Uashingtoni duhet të përmirësojë disa gjëra në prapaskenë, pavarësisht se kush e blen ekskluzivitetin. Ka çështje të zhvillimit të lojtarëve dhe R&D që duhet të adresohen për t’u bërë një konkurrent i qëndrueshëm në këtë epokë të bejsbollit. Kombëtaret fituan 93 më shumë ndeshje pesë herë në një hark kohor prej tetë ndeshjesh nga 2012-19, por ajo që funksionoi atëherë nuk funksionon domosdoshmërisht tani. Tregtia e Sotos ishte një fatkeq — dhe unë do të argumentoja një hap të panevojshëm — por ajo që është bërë është bërë dhe tani Kombëtarët duhet të fillojnë procesin e rikthimit të organizatës në shina.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

A note to our visitors

This website has updated its privacy policy in compliance with changes to European Union data protection law, for all members globally. We’ve also updated our Privacy Policy to give you more information about your rights and responsibilities with respect to your privacy and personal information. Please read this to review the updates about which cookies we use and what information we collect on our site. By continuing to use this site, you are agreeing to our updated privacy policy.